INDICKÝ JÓGA BRUNCH 25.11.2017

Jednoduché thali, indické jídlo o různých chodech
Požehnání od Gurujiho, Jaipur 7/2017

Je libo procházku Indií?

Koncem listopadu bych vás ráda pozvala na Indický Jóga brunch. Jako vždy hodinka jógového protažení a poté degustování připravených jídel. Tentokráte vás budu lákat na indickou kuchyni, jíž jsem velkou příznivkyní a obdivovatelkou.

Letos v létě jsem byla v Indii podruhé a tak nejen, že pro vás připravím nejlepší ochutnávkový výběr indické kuchyně, také k němu připojím povídání o svých návštěvách a zajímavostech Indie. Jistěže jídla připravím tak trochu po česku. Věřte, že originální indická jídla jsou tak pálivá, že evropan se orosí až na zadku, pokud tedy polkne :-)

Samozřejmě, že vám po Jóga brunchi opět pošlu recepty, abyste si indickou atmosféru mohli zopakovat doma nebo experimentovat dál. 

Hodinová jóga, thali - indické 7 chodové menu, jogurtový nápoj, dezert a masala čas s indickým povídáním 25.11.2017, v čase 9:00 - 12:00.

9:00 - 10:00 Jógové protažení v sále Kulturního domu Koleč, Koleč 96

10:15 - 12:00 Brunch, povídání na Mozolíně 7

Co se bude podávat?

Thali, které se obvykle skládá z několika různých pokrmů. Bohatost jídel je daná příležitostí, ke které se připravují. V běžném dni to mohou být jen 2 až 5 chodů. Při slavnostních příležitostech jich mohou být desítky. Naše thali bude mít 7 chodů, jogurt po indicku, dezert a masala čaj.

Dál, na začátek něco mezi naší omáčkou a polévkou z indických luštěnin.

Sabží pulao, zeleninová rýže, ovšem připravená na indický způsob s indickým kořením.

Álú phúl gobhí sabží, zní exoticky a jsou to brambory s květákem připraveny exotickým způsobem :-)

Samoza, nejoblíbenější indická chuťovka, ala plněná kapsička zeleninovou směsí.

Cibulová pakora, připravena méně indickým způsobem neboli bez hromady chilli. V Indii z ní hoří pusa!

Jablečno cibulové čatný, nezbytný doplněk při indickém stolování propojí chutě jednotlivých pokrmů.

Papadam, křupavé placky z luštěninové mouky.

Jogurtový nápoj, Indové jedí jogurt v různých obměnách obvykle při každém obědě. Pomáhá zchladit ostrá jídla.

Khir, ta pravá sladká tečka k indickému jídlu. Jednoduše sladká rýže, chuť ovšem indicky neobvyklá.

Masala čaj, jedinečný kořeněný černý čaj s mlékem a zázvorem. Indové jej popíjejí jako my kávu.

Co je to Jóga brunch?

“Brunch” (čte se branč) je anglické označení pro pozdně ranní nebo časně dopolední jídlo. Vhodné bývá jak k snídani tak k obědu. 

Propojit jógu a chutně zdravé jídlo mě napadlo, už když jsem studovala výživové poradenství. Pohyb a potrava spolu úzce souvisí a je výhodné když jedno podporuje druhé. Člověk je fit na těle a je mu dobře na duši.

Nejprve hodinu příjemné jógové protažení a poté debužírování! Podávat se budou tři zdravé pochoutky připravené mlsnou výživovou expertkou:)

Popovídáme u jídla o jídle, o přípravě, kde a za kolik koupíte suroviny. Také bude prostor se mě ptát jako výživové poradkyně na to, co vás zajímá.

CHUTNÁ MI

MÁM ENERGII

BAVÍ MĚ JÍST

JSEM FIT

Proč na Jóga brunch přijít?

  • Protáhnete se a jógově zacvičíte na začátek víkendu.
  • Pohostím vás např. různými druhy salátů, pomazánek, sladkých i slaných koláčů, dezertů nebo jiných sladkostí. Připravím třeba i slané pečení nebo smoothies.
  • Na jídla vám dám recepty, včetně informací kde a za kolik na ně nakoupíte suroviny.
  • Budete mít možnost ptát se mě jako výživové poradkyně na to, co vás zajímá.
  • Za tříhodinový program s občerstvením zaplatíte méně než stojí 45 min mé výživové konzultace.

Co na Jóga brunchi získáte?

  • Objevíte potraviny, které běžně nepoužíváte nebo je znáte, ale zažijete novou či netradiční úpravu.
  • Získáte kulinářskou inspiraci z kuchyní celého světa. Ráda cestuji a mnohá jídla jsem jedla přímo v zemích, kde jsou domácí.
  • Ochutnáte jídla např. z těchto kuchyní: indické (áyurvédské), japonské (makrobiobické), arabské, různé evropské (především francouzské a italské), české i mexické a podle čínské medicíny.
  • Čekejte chutné a zároveň ozdravující vegetariánské, veganské a raw recepty. Kromě kapra na Vánoce nejím maso.
  • Novými chutěmi a surovinami skvěle říznete masový i vegetariánský jídelníček.

"Bylo příjemné strávit netradičně sobotní dopoledne. Nejen, že jsme se příjemně ,,protáhly“, ale ochutnaly vynikající, pro mě nová jídla. Obecně mezi lidmi platí, že to co je zdravé, nemusí být dobré. V tomto případě je opak pravdou. Ochutnaly jsme výbornou pomazánku z tofu a sušených rajčat, velmi zajímavý salát z červené řepy po indicku a jablečný koláč. Dozvěděly se, jak se pokrmy připravují, seznámily se s novými druhy potravin i kořením. Myslím, že většina z nás zná potraviny, o kterých je známo, že jsou zdravé, ale nikdy jsme se nedostali k tomu, abychom je ochutnali, nebo z nich doma něco připravili. A jóga brunch je právě tou příležitostí, jak se s těmito potravinami blíže seznámit. Jóga brunch je to pravé, jak potěšit tělo i duši:-)"

Michaela KalkušováŘeditelka ZŠ Koleč

Kolik jógové zacvičení s chuťovými zážitky stojí? 

Pro mě je cvičení jógy a experimentování v kuchyni srdeční záležitost. Zvláště od té doby, co jsem držela 21 denní půst, niterně vnímám, jak zušlechťující pohyb a jídlo naprosto ovlivňují fyzický pocit a psychiku.

Buď tím jak se k tělu chováte, jdete směrem k nemoci a depresi nebo naopak, podporujete tělo směrem ke zdraví a spokojenosti.

Chcete za zdravím a spokojeností?

To co opravdu motivuje, je potkat se s někým naživo. S někým, kdo se s vámi podělí o svoji cestu a ukáže vám, co a jak dělá. Když mě uvidíte, hned budete vědět, jestli tomu co vám předkládám věřit.

Pro mě to není "jen" jóga a zdravé jídlo, dávám vám nahlédnout do svého života.

"Nápad zacvičit si jógu s následnou ochutnávkou zdravých jídel se mi líbil od začátku. Jóga brunch byl milé zpestření dne. Nejdříve jsme cvičením spálily kalorie a pak je příjemně doplnily následnou ochutnávku nezvyklých jídel. Recepty mě mile překvapily, časem je vyzkouším u nás doma :-)"

Renata MíkováNATURHOUSE Kralupy nad Vltavou,739 084 706. Bez závaží vám bude lépe, se mnou zhubnete příjemně …

"Věrka Stádníková a jóga brunch-páni! super....Ocitla jsem se tam vlastně náhodou a jsem nadšena. První dojem-velmi milá mladá žena, dále hodina jógy-skvělý. No a pak to jídlo! Mám jakési zkušenosti s ajurvédskou kuchyní a musím říci, že v Kolči jsem si fakt pochutnala. O recepty se s námi Věrka podělila......Určitě mne velmi oslovilo všechno, co Věrka dělá -jóga, brunch, Jablečný ocet, který sama vyrábí...... a ráda se příště zase zúčastním."

Eva HamouzováLibochovičky

Setkáte se s podobně smýšlejícími lidmi, kteří se rádi protáhnou a mají zdravě mlsný jazyk.

Jóga brunch je určený pro ženy i pro muže a nezáleží na tom, jestli ke mě chodíte na jógu.

Ukážu vám, jak připravovat zdravé jídlo atraktivně, jednoduše a hlavně chutně, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou. Budu vás inspirovat k osvěžujícímu a zároveň ozdravnému jídlu.

Co si vzít na Jóga brunch s sebou a pravidla při cvičení jógy si přečte tady.

KDY: 25. 11. 2017 

Indický Jóga brunch 9:00 - 12:00

KDE: jóga bude v sálu Kulturního domu Koleč, Koleč 96, brunch na Mozolíně 7

Účast potvrďte NEJPOZDĚJI VE STŘEDU před konáním.

Abych se vám mohla opravdu věnovat, prostor je nejvíce pro 13 účastníků.

Pokud se nebudete moci Jóga brunche zúčastnit, požádám vás o 50% ceny. Odhlášení je možné do středy před konáním. Můžete také za sebe poslat náhradníka. Děkuji za pochopení. 

SLADKÁ LÁSKA

JÓGOU K JÍDLU

VÝŽIVNÉ CHUTĚ

ZDRAVÍ JÓGOU

Líbí se vám Jóga brunch nebo moje články na blogu?         Inspiruji vás?

Jednoduše napište své jméno a emailovou adresu do formuláře vedle a já vám dám vědět, když něco zajímavého vytvořím nebo napíšu nový článek.

"Jsem moc ráda, že jsem se zúčastnila první Jóga brunch. Nejprve jsme si hezky zacvičily a pak hurá ochutnat, co že nám to Věrka připravila za zdravé a hravé dobroty! Velice zajímavá inspirace. Pomazánka ze sušených rajčat mě opravdu nadchla, je vynikající! Dozvěděly jsme se další zajímavosti o jídle a měly možnost ochutnat i pro nás nové druhy koření. Nemohla chybět debata na aktuální téma palmový olej a kravské mléko. Věrka také vysvětlila rozdíl ve výrobcích ze soji a jak je používat. Probraly jsme rostlinná mléka a jak si je doma vyrobit. Měla jsem radost jaká se sešla dobrá společnost a jak se milé kolegyně jogínky zajímají o zdravé stravování. Těším se na další Jóga brunch a setkání s Vámi!"

Lucie HabadováStehelčeves

Milá Věrko :-) Tvůj Jóga brunch jsem si moc užila. Bylo to pro mě smysluplné, inspirativní a příjemné dopoledne. Navíc v krásné oáze klidu a pohody. Skvěle jsem se protáhla při tvé józe na voňavé travičce, pod hřejícím sluníčkem. A druhá, gastronomická část dopoledne byla snad ještě příjemnější. Zdravé pochoutky mě inspirovaly v úpravě i mého jídelníčku. Největší zážitek pro mě byla čerstvost a poctivost jednotlivých chodů. Nejvíce vzpomínám na to, jak jsme si před podáním ořechových sýrů natrhali úplně čerstvý špenát, do kterého jsme následně sýr zabalili...... hmm dobrota to byla! Díky, Věrko :-)

Šárka BurgerováPraha

"Jóga brunch s Věrkou je úžasná záležitost. Když jsem jela poprvé, vůbec jsem nevěděla, co mám čekat. Představovala jsem si, že si zacvičíme a pak něco zlehka ochutnáme. Ale už samotné cvičení venku za slunečného dopoledne, pod starým ořechem a v lehce orosené trávě byl gurmánský zážitek pro tělo i duši. A což teprve, když jsme se pustili do všech těch zdravých a lákavých dobrot. Uspokojili jsme snad všechny chutě, které člověk může mít. A jídla jako zeleninové sushi, polévka gazpačo či naklíčené mungo s omáčkou, o kterých jsem měla dříve jen jakousi mlhavou představu, mi teď vhánějí sliny do pusy a do mysli hezkou vzpomínku na pohodové dopoledne."

Maruška ChuchutováČíčovice

"Ráda bych se podělila o zážitek z Jóga brunche. Prvotním impulzem k účasti bylo příjemné prožití sobotního dopoledne. Nezklamala jsem se. Nálada byla díky Věrce pohodová a uvolněná s lehkým úsměvem. Z domova jsem odjížděla s poznámkou "užij si žranici" a mohu říct, že užila :-) Lekce jógy mě příjemně protáhla a uvolnila. Brunch byl JEN příjemným a přínosným bonusem navíc. Recepty, které jsem poté dostala emailem, jsem aplikovala na většinu rodiny s úspěchem!!! Všechny recepty jsou příjemně jednoduché i rychlé a hlavně chutné. Nejsme zapřísáhlí masožravci, ale ani vegani. Do klasické české kuchyně pašuji zdravější suroviny, takže ocením jakoukoli inspiraci a jde to. I 10 letý syn si na salátu z červené řepy pochutnal. Na příštím brunchi se těším na shledanou."

Dana VohánkováZahradnictví Libochovičky

Jóga brunche 2017

Jóga brunch pro milovníky Sushi a smoothies s divokými bylinami

Před prázdninami jsem vás opět pozvala na Jóga brunch, respektive Jóga lunch. Znáte mě s těmi velikostmi porcí, je to spíše oběd než ochutnávka :-)

Pro velký úspěch z loňska jsme si znovu dali sushi, včetně ukázky jeho přípravy. Sushi miluju a v létě ho jím opravdu často. Je osvěžující, zasytí a zároveň je lehké na trávení. A vůbec není tak náročné na přípravu, jak si lidi myslí.

Letos jsem k sushi přidala smoothie. Myslím, že i vy kdo si různé variace smoothie děláte, jste byli obohaceni. Tipy, triky na sebe nenechaly čekat. 

Dali jsme si 4 druhy rolek sushi, aneb mé oblíbené variace.

Salátek z ředkve, překvapivě snadná příprava, neobvyklá chuť.

Smoothie s bylinami, od letošního jara mám nový mixer a ve smoothies prostě jedu! Divoké byliny, semínka, oříšky, variace ovoce, koření. Podělila jsem se s vámi o mé jarně letní snídaně.

Protaženě výživné letní dopoledne :-)

Jóga brunche 2016

Listopadový Jóga brunch pro labužníky.

V listopadu 2016 jsme se nechali unášet starobylým indickým uměním, které detoxikuje, omlazuje a regeneruje. Terapeuticky působí na tělo i psychiku. Dali jsme si tříchodové menu. Po takovém jídle se cítíte nasyceni a oživeni. Spojeni s životem.

Magicky na vás působí Ajurvéda. "Věda o životě", což doslovný překlad slova Ajurvéda znamená.

Povídala jsem o Ajurvédě a jejích principech. Zaujala mě už dávno svou komplexností přístupu k člověku a jeho zdraví. Přečetla jsem o ní několik knih. Ať v češtině od českých i zahraničních autorů, tak v angličtině, které jsem si přivezla z Indie, a které se u nás koupit nedají.

V zimě 2015 jsme na jihu Indie navštěvovali Siddha Ajurvédského lékaře, od kterého jsem si nechala udělat medicínu na míru pro mou konstituci a tělesný stav na 6 měsíců. 

Zúčastnila jsem se také několika přednášek o Ajurvédě a z lásky pro ni jsem si udělala kurz ajurvédských procedur a masáže. Principy Ajurvédy se řídím ve svém životě nejen v jídle.  

AJURVÉDSKÝ JÓGA BRUNCH 19.11.2016

Nechala jsem vám tu i ochutnávku z červnového RAW a květnového SUSHI Jóga brunche 2016.

Módně a anglicky se syrovému jídlu říká "RAW" (ró), momentálně velmi chytlavý směr.

V loňském horkém létě jsem vyzkoušela nespočet raw receptů a fakt mě nadchly. Přišlo mi to jako super rozšíření jídelníčku enzymama se hemžící syrové stravy:-) Výhoda je jasná. Zasytí, zdravě provitaminuje tělo a neodkrví mozek.

Vybrala jsem několik svých oblíbených hitovek. Zabodovala jsem jako se Sushi :-)

Dali jsme si: Gazpačo aneb španělská vyhlášená letní polévka. Mlsné klíčky opravdu nevím, jak směs s čerstvými i sušenými rajčaty, datlemi, limetkou, bazalkou a samozřejmě klíčky nazvat. Jen vám řeknu, že je to výborné! Ořechový sýr s koriandrem další výborná pochoutka. Na závěr jsem připravila (skoročokoládové) Trufflé neboli čtvrtý chod jako dárek navíc. Opět byly 4 chuťové zážitky!

Bylo těžké vybrat. Skvělých raw jídel je hodně. Jedině, že si příště uděláme festival :-)

Loni jsem se byla podívat na RAW festu v Praze, odkud jsem si odnesla knihu 12 kroků k syrové stravě od Victorie Boutenko. Příběh nemocné ženy a nemocné rodiny. Hledala cestu a našla ji v syrovém jídle. Dává to smysl, prostě příroda. To nikdo nevymyslí líp. 

Červnový Jóga brunch pro fajnšmekry.

Květnový Jóga brunch zalitý sluncem.