Jóga vám zvedne …. náladu :-)

Představte si nádherný briliant, který se skví v sluncem zalité záři. Jeho odlesky téměř oslepují a nad jeho krásou oči přechází.

Pak si představte kámen surového diamantu, trochu umazaný od hlíny a nevzhledného tvaru.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdílem je vize člověka, který v umouněném kameni uviděl jas a třpytící se barvy. Někdo jiný si kamene ani nevšiml. Člověk s vizí se dal do práce a briliant z kamene vybrousil.

Ten překrásný briliant jste vy.

Na vás záleží, jestli vaše odlesky září nebo pohasínají. Jakou vizi si dáte?

1-diamond

Chtěla bych vám ukázat jógu a nabídnout zdravější život. Harmonické protažení, zpevnění těla, psychické uvolnění a odpočinek je to, čím vám jóga pomůže brousit diamant vašeho života.

Jóga je staroindická filozofie, se kterou můžete nalézt klid a štěstí. Poznat sami sebe. Jóga se skládá z 8 částí a jednou z nich je fyzické cvičení, tzv. hatha jóga. Cvičení jógových ásan vede ke sjednocení těla a mysli.

Na západě se vyvinulo několik dalších směrů, které cvičí hlavně tělo. Klasická jóga vás ale ozdraví a učiní pružnými fyzicky i mentálně.

Před 7 lety jsem jógu začala cvičit. Do té doby jsem dělala aerobik, tae bo, kick box aerobic a o józe jsem si myslela, že to není žádné cvičení, že se tam jen tak stojí a nic nedělá. Při první lekci jsem byla vyvedena z omylu. Přestože jsem měla skvělou kondici, v ásanách se mi klepaly svaly a zjistila jsem, jak jsem zkrácená.

Jóga mi učarovala. Začala jsem ji cvičit pravidelně. Vzpomněla jsem si, že jako malá jsem dělala jógové pozice, když jsem cvičila jen tak pro sebe. Nejvíc mě bavilo opřít se o žebřiny a zvednout nohy vzhůru. Dneska je mým nejoblíbenějším cvikem stání na hlavě :) Pěkně se mi prokrví hlava, rozbuší srdce a vlije energie do žil.

Před 4 lety jsem udělala lektorský kurz a začala jógu předcvičovat. V józe se dál vzdělávám. Čtu knihy, chodím na jógová setkání a k dalším učitelům pro inspiraci. Hodně podnětů mám z internetu. Sleduji např. Taru Stiles, která má úžasné jógové studio v New Yorku. Setkala jsem se sní loni v Praze na živo.

Diamant svého života jsem brousila jógou i na loňské tříměsíční cestě po Indii.

IMG_6980

Co může jóga nabídnout vám?

Máte sedavé zaměstnání nebo jednostranně zaměřenou práci? Bolí vás občas hlava, krční páteř nebo rovnou celá záda? Je toho na vás moc a odpočinek nepomáhá?

Přáli byste si být ohební, pružní a cítit energii jako před lety?

Pojďte a vyzkoušejte jógu. Toto velmi jemné cvičení postupně protáhne svaly, šlachy a zvětší rozsah pohybu kloubů. Budete se cítit lépe a budete vytrvalejší. Dobře budete usínat a ráno vstávat odpočatí. Časem ustanou bolesti v zádech a celé tělo se zpružní a zpevní.

Jóga ulevuje od stresu, zlepšuje zažívání a zpříjemňuje sexuální prožitky.

Dámám cvičení mimo jiné zpevní pánevní dno a dodá pocit krásy. Pánům zpružní svaly a zvětší pocit sebejistoty.

Možná si říkáte, že jóga není pro vás, že jste moc staří nebo přece děláte jiný sport. Třeba si myslíte, že naopak jste tak neohební, že byste se styděli.

Chci vám říct, že jóga není o výkonu, ale o vás. Je o tom, co v ní budete chtít vidět. Může vám přinést nový rozměr života, vrátit dřívější před pár lety nebo doplnit váš sport hlubokým protažením.

Např. kočka netrénuje a přesto je schopná skočit z místa metr a výš. Kočka totiž cvičí jógu neustále :-)

1-kočka

Na lekcích říkám, že nesoutěžíme s nikým jiným a už vůbec ne sami se sebou. S představou dokonalosti, které si myslíme, že musíme dosáhnout. Věřte tomu, že každý kdo je na józe, je tam kvůli sobě a ne proto, aby vás okukoval.

Mám radost, že chodí jak starší, tak mladší. Věkový rozptyl je asi tak 40 let.

Chtěla bych podpořit muže, aby se neostýchali a přišli taky. Jasně že spíše chodí ženy, ale pár chlapů mi říkalo, že by rádi přišli, ale prý jestli tam už nějaký chlap chodí? Začněte chodit a ostatní muži se také osmělí :-)

Lekce přizpůsobuji tak, aby se méně zdatní neodvařili a více zdatní si dobře zacvičili. Jak říkám, já jsem tu pro ukázku a předvádím, co je možné. Vy jste v tu chvíli v určité kondici a cvičíte podle svých možností, tak aby pro vás cvičení bylo bezpečné.

Každé cvičení a každé sebemenší zlepšení je posun. A o to mi jde. Abyste se cítili líp, s tím jak to právě teď máte. Vyzkoušejte jednu lekci a uvidíte, jestli je jóga pro vás.

Protože jsem i mlsnou výživovou poradkyní, propojila jsem jógu a zdravé jídlo. Každou první sobotu v měsíci pořádám Jóga brunch. 5. března 2016 byl první a dost se líbil.

Hodinu jsme se jógově protáhly a druhou hodinu (nebo spíš dvě, trochu jsme se zapovídaly) ochutnávaly tři výborná, zdravě výživná jídla, na která jsem pak poslala recepty. Součástí je i možnost ptát se mě na stravu jako výživové poradkyně.

Sami doma můžete mít obavy, jaké suroviny, kde a za kolik nakoupit. Riskujete, že se budete snažit o „něco zdravého“, pak vám to nebude chutnat a přijdete o čas i peníze. Na Jóga brunchi zjistíte všechno najednou a doma jdete na jisto :)

1-joga znameni

Pokud cítíte, že jóga může přispět k broušení i vašeho diamantu, srdečně vás zvu na lekce do základní školy v Kolči každé úterý od 18:30 do 20:00 a na Jóga brunch od 9:30 do 11:30 každou první sobotu v měsíci. Nebo na jógu v základní škole ve Stehelčevsi každé pondělí od 18:30 – 20:00.

Na Facebooku se inspirujte na mé stránce „Tvoříme harmonii“.

Věra Stádníková

Věra Stádníková
Jsem průvodkyně k radosti duše a zdraví těla. Miluju jógu, zdravě chutné jídlo, meditaci a půst. Učím lidi, jak skrze tyto věci jít k sebepoznání, vytvářet harmonii a žít šťastnější život. Více o mně si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků, který si můžete stáhnout tady >>
Komentáře