Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Víte jak spojit tělo a mysl v harmonii?

Dejte si RELAX VÍKEND 26. - 28. 5. 2023

Věra Váchová Stádníková

Koučka kvality zdraví


Kontraindikace půstu

Půst vnímám jako vždy dostupnou metodu jak si detoxikovat tělo, pročistit se po nevhodném jídle nebo třeba odlehčit vnitřním orgánům. Jednoduše ozdravit své tělo. Je to také výborný nástroj pro vytváření harmonie ve své mysli, očišťování od emocí, prohlubování vůle nebo poznávání sebe sama.

Nejen že je vždy dostupný, nemusíme totiž začít něco dělat, ale naopak přestat něco dělat.

Dokonce je vhodný pro každého a kdykoli. Jen je potřeba zvolit správnou formu.

Formy půstu

slovo půst, používám pro označení toho, kdy naprosto nic nejím a jen piju vodu, případně vlastní urinu. Všechno ostatní, kdy člověk přijímá cokoli s výživovou hodnotou nevnímám jako půst, ale jako určitou formu diety. Ovšem vím, že i toto většina lidí označuje za půst.

Patří sem, když člověk nic nejí, ale pouze pije čerstvé zeleninové nebo ovocné šťávy, různé čaje, smoothies, apod. Někdo také označuje půst, jako období, kdy jí jen určitá jídla. Klasicky sem patří křesťanský půst před Vánocemi a Velikonocemi, kdy se jedí tzv. postní jídla, tj. jídla bez masa teplokrevných zvířat. Nebo lidé, kteří si dají např. týden jen na zeleninových polévkách, atd.

Tím chci říci, že forem půstu je tolik, kolik je možná lidí. Někdy to působí zmatečně, ale na označení zase tolik nesejde. Na druhou stranu to dává velkou svobodu v tom, že si může vybrat opravdu každý.

Zatímco půst s postními jídly je v podstatě vhodný pro každého. Půst na vodě má své jasné kontraindikace.

Pro koho není půst na vodě

Kontraindikací půstu na vodě je těhotenství a kojení u žen, dětský a mladistvý věk, a u všech ostatních všeobecně podváha nebo nemoc, která nízkou váhu způsobila, případně anorexie a to vše s BMI pod 18.

Naopak pokud se snažíte přibrat a nejde vám to, je velmi pravděpodobné, že krátkým půstem dojde k restartu vašeho zažívání a po půstu můžete i přibrat na vyšší váhu, pokud o ni stojíte.

Abyste mohli držet půst na vodě, neměli byste trpět akutní nemocí (např. podstupovat chemoterapii nebo ozařování kvůli rakovině), být do jednoho roku po traumatu, mrtvici, infarktu, případně selhání srdce. Kontraindikací jsou také  medikované i nemedikované psychické nemoci (deprese) a užívání jakýchkoli léků v době půstu.

Půst na vodě také není vhodný, ani pro lidi, kteří mají z půstu strach, je jim vnucován nebo dlouhodobě (roky až desítky let) užívají několik druhů léků, i kdyby byli ochotní a schopní je na dny půstu vysadit.

Pokud má člověk z půstu strach nebo je mu přímo vnucován, je velmi pravděpodobné, že na něj bude mít negativní vliv. Příjemné psychické rozpoložení a pozitivní očekávání zlepšení fyzického i psychického stavu je podmínkou zdárného půstu. Platí tady, jako ve velké míře u všeho, že v co věříme, toho se nám dostane.

Je půst na vodě vhodný pro vás?

Osobně jsem provázela půstem paní, která dlouhodobě užívala léky na cukrovku II. typu, která na svou zodpovědnost na 3 dny, po dobu půstu na vodě, léky vysadila, všechno proběhlo v pořádku a paní se po půstu cítila velmi dobře.

Co se týká onemocnění diabetes I. typu, kde je obvykle vpichován inzulín, půst na vodě není vhodný.

To samé jsem zažila s pánem, který bral léky na vysoký tlak. Po dobu 3 denního půstu léky dle svého rozhodnutí vysadil, půstem prošel a tlak se mu stabilizoval.

Vypozorovala jsem, že léky, které lidé berou kratší dobu nebo nárazově (např. na alergie, astma apod.) a už i sami zažili, že když je na pár dní vysadí, nic se nestane (odjeli na dovolenou a léky zapomněli doma), u takových léků je možné půstovat na vodě docela v pohodě. Samozřejmě rozhodnutí je na každém osobně.

Velmi vám doporučuji najít si hodinku času a shlédnout francouzský dokument o půstu „Léčba půstem“ z roku 2012. Je to taková studie o půstu v obrazech.

Najdete ho na Youtube online. Uvidíte v něm léčení půstem různých nemocí napříč různými zeměmi. Např. jak půstem léčí doktoři na klinice v Rusku a jejich „zázračná“ vyléčení pacientů.

Je kolísavá hladina cukru v krvi překážkou půstu?

Někoho může od půstu na vodě odrazovat kolísavá hladina cukru v jeho krvi (hypoglykémie). Projevuje se tím, že když se pravidelně nenají přepadne ho nevolnost, slabost, točí se mu hlava, třesou ruce, nepříjemně buší srdce, hučí v uších, přelije ho studený pot nebo má stavy až na omdlení.

Sama jsem od dětství trpěla hypoglykémií a myslela jsem si, že ji budu mít celý život a hlavně budu muset vždycky pravidelně jíst.

A vidíte, zrovna půsty jsem si hypoglykémii vyléčila. Dnes můžu jíst nebo držet půst kdy chci a jsem v pořádku. Chcete-li se inspirovat tím, jak jsem nepříjemné hypoglykemické stavy vyřešila já, abych přešla do půstu, přečtěte si článek >>> Půsty jsem vyléčila hypoglykémii.

Pomůže vám při půstu lékař?

Samozřejmě se vždy než budete držet půst na vodě, můžete poradit se svým obvodním lékařem. Ale moc dobře vím, že lékař, který ke svému akademickému vzdělání nepřidal celostní pohled na zdraví a nezabývá se ještě nějakou další „alternativní“ oblastí, jako např. homeopatie, urinoterapie, fytoterapie, naturopatie a výživovými směry jako ajurvéda, TČM nebo makrobiotika a podobně, se při zmínce o půstu pravděpodobně vyděsí a potom vyděsí i vás tím, co všechno strašného se vám při půstu stane.

Bohužel na medicíně se budoucí lékaři o půstu neučí, kromě málo zmínek o jeho škodlivosti.

Já věřím ve zdravý selský rozum a taky tomu, že pokud jsme více méně zdraví, půst nám nejen neuškodí, ale velmi prospěje.

Je důležité nic nelámat přes koleno, jít postupně, naslouchat svému tělu, před půstem si zjistit informace jak se připravit – o tom jsem napsala článek >>> Příprava/ detoxikace před půstem, jak půstem projít a také jak ho správně ukončit – o návratovce píšu v tady >>> Návratovka – jak začít po půstu jíst.

Je mi jasné proč je těžké potkat lékaře, který by vás půstem provázel. Takový lékař by potřeboval nejen teoretické a praktické studium půstu, ale především vlastní zkušenost.

Jsem velmi vděčná za MUDr. Vilmu Partykovou, která si půsty na vodě a urině vyléčila rakovinu a na téma půstu a urinoterapie napsala několik knih. 3 krát jsem se s ní setkala na přednáškách a worshopech, ve svých momentálně 84 letech je to stále čupr paní. Prostě inspirace. :)

Problematická je také zákonná stránka věci. To, že za naše zdraví právně zodpovídá lékař. Nejen, že to považuju za základní nedorozumění, ale také to vylučuje, aby tu byl zástup odborníků z řad lékařů, kteří by byli ochotni provázet lidi půstem.

Slyšeli jste slogan jedné lékárny: „Vaše zdraví, naše zodpovědnost.“ Co na to říct …

Protože ale čtete tyto řádky, zřejmě jste ochotni udělat to, co jsem udělala já. Nastudujte si informace a s půsty začněte. Plně převezměte zodpovědnost za své zdraví. Vzdělávejte se o svém těle, poznávejte svoji mysl a zákony, kterými tvoříte svůj život.

A pokud byste stáli o parťáka na cestě půstu, který není lékař, ale má bohaté zkušenosti, ráda vám podám pomocnou ruku, info o konzultacích TADY >>> nebo se přihlaste na Postní víkend  a setkejme se na živo.

Motivaci pro váš půst a pro případné překonání detoxikačních účinků nebo své komfortní zóny, vám ráda předám ve svém e-booku zdarma:

 

Věra Váchová Stádníková
Jsem průvodkyně k radosti duše a zdraví těla. Miluju jógu, zdravě chutné jídlo, meditaci a půst. Učím lidi, jak skrze tyto věci jít k sebepoznání, vytvářet harmonii a žít šťastnější život. Více o mně si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků, který si můžete stáhnout tady >>
Komentáře